fbpx

Pinigų valdymo sistema

2023-05-22 / Nerijus Murauskas

Neretai kalbėdamas su klientais suprantu, kad pinigų valdymas žmonėms yra sudėtingas procesas. Juk tai pakankamai sudėtingas dalykas! Norėdamas išpręsti šią problemą, aš sau pritaikiau tam tikrą pinigų skirstymo sistemą, kuri galėtų padėti ir Jums.

 

Kodėl skirstymas?

Galbūt savęs klausiate – kodėl turėčiau skirstyti pinigus, jei man jie visi yra vienoje vietoje? Įsivaizduokite, kad gyvenate būste, kuriame nėra jokių pertvarų ar vidinių sienų. Tai reikštų, kad visos kasdienės veiklos vyktų toje pačioje erdvėje – viename kambary. Visa tai atrodo neįmanoma, sunku. Lygiai tą patį galėtume pritaikyti ir finansams. Juk juos laikyti vienoje vietoje reiškia, jog bus daug sunkiau atskirti kiek ir kam mes leidžiame pinigus.

 

Pinigų skirstymo sistema

Išsiaiškinę kodėl svarbu finansus skirstyti, prieikime prie antrojo žingsnio – pačios sistemos. Jūsų pinigai turėtų sugulti į skirtingas sąskaitas. Pavyzdžiui, gaunate atlygį į vieną sąskaitą, o iš ten, pinigus paskirstote į kitas sąskaitas. Tačiau iškyla klausimas – kiek ir kokių sąskaitų reikia?

 

Finansinė laisvė

Pirmoji sąskaita turėtų būti skirta susimokėjimui sau. Ką tai reiškia? Atsidėdami pinigus investicijoms būtent tai ir padarysite. Kai investuojate tam tikrą sumą, kitą dieną ji bus didesnė. Todėl aš tai vadinu finansine laisve.

 

Edukacija

Minėjau, jog investicijos yra svarbu, bet pati reikšmingiausia investicija yra į žinias ir įgūdžius. Kodėl taip yra? Na, investuojant uždirbsite tik kelis ar keliolika procentų. Galbūt jei pasiseks, net ir daugiau. Tačiau iš asmeninės patirties galiu teigti, jog edukacija padės uždirbti daug daugiau. Pavyzdžiui, man teko dalyvauti mokymuose, kurie kainavo 800 eurų. Pritaikęs įgytas žinias, jau kitą mėnesį uždirbau papildomai lygiai tiek pat, kiek išleidau. Ir tai buvo pridėtinė suma prie įprastų pajamų. Žinoma, juk tai nevyko kiekvieną mėnesį, tačiau įgytos žinios man pamažu leido didinti savo pajamas. Tad galiu ramiai gyventi žinodamas, kad įgytas išsilavinimas atsipirks.

 

Ilgalaikis taupymas

Ši sąskaita yra skirta dideliems Jūsų pirkiniams, kaip būstas, mašina, kelionės. Paprasčiau pasakius – tai yra pirkiniai, kurių nenusipirksite iš vieno mėnesio atlygimo. Šiems pirkiniams reikia taupyti. Tad jei turite kitų įsipareigojimų, tarkim, kreditai, jie keliauja į ilgalaikio taupymo sąskaitą.

 

Kasdieniai poreikiai

Nors tai yra pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias dalykas, tačiau tai generuoja didžiausias išlaidas. Tai sudaro maistas, komunaliniai mokesčiai, rūbai ar netgi transportas. Juk be visų šių dalykų išgyventi būtų neįmanoma.

 

Pramogos

Įsivaizduokite, buvo varginantis mėnuo, sunkiai dirbote, tvarkėtės finansus ir staiga atsiranda kruopelė laisvo laiko. Ką daryti? Atsakymas paprastas – išleisti visus pinigus, kurie yra Jūsų pramogoms skirtoje sąskaitoje. Juk reikia save maksimaliai apdovanoti už varginantį mėnesį. Į pramogas gali įeiti ne vien spa ar kurortai, bet ir veiklos, kurios kelia Jums malonumą, tarkim, ramiai praleistas laikas kavinėje.

 

Geri darbai

Duoti kitiems galime tik tada, kai turime pinigų patys. Žmonės teigia, jog neturi pakankamai pinigų aukoti, tačiau, jei mes panaudojame tą nedidelį procentą, atsidėtą geriems darbams, tai reiškia, jog turime pakankamai išgyvenimui. Jaučiamės turtingesni. Tai labai lengvai sukuria pozityvių minčių srautą ir dėl to auga noras padėti!

 

Kur ir kaip paskirstyti?

Jūsų sąskaitos gali būti bet kas. Net filmuose matome įvairius stiklainius, vokelius ar pinigines. Bet taip reikia planuotis jei mėgstate tik grynuosius. Bet juk dabar viskas skaitmeninama! Net knygas skaitome internete. Būtent dėl šios priežasties aš visas sąskaitas tvarkau internetiniame banke. Turiu skirtingas sąskaitas bei kiekvieną mėnesį ten pervedu pinigus, atsižvelgdamas į sau sudarytus procentus.

 

Dažniausiai daromos klaidos

Konsultuodamas žmones aš pastebiu keturias besikartojančias klaidas.

Pirmiausia, klaida yra gautos informacijos nepritaikymas. Juk kiekvienas nori pasiekti savo finansinę laisvę, tačiau nieko nebus, jei sėdėsite pasyviai.

Antra, žmonės atidaro mažiau sąskaitų, nei pateikiau, ar net apjungia kelias. Bet juk nė viena sąskaita nėra tokia pati, kiekviena turi tam tikrą funkciją, kuri padeda tinkamai planuoti finansus.

Trečia, ši sistema yra per trumpai testuojama. Žmogus mėnesį pabando, nepatinka, ir grįžta ten, kur pradėjo. Na ne! Juk reikia laiko, kol ši nauja sistema taps įpročiu. Žinoma, bus sunku pakeisti finansų valdymo sistemą, bet niekada nereikia liautis po pirmojo mėnesio. Mano rekomendacija yra pabandyti tris mėnesius ir spręsti tada.

Galiausiai, žmonės mano, jog pernelyg mažai uždirba, kad naudotų šią sistemą. Galiu drąsiai teigti, kad esu turėjęs klientų, kurie uždirba tūkstantį eurų, o yra tų, kurie uždirba ir dešimtis tūkstančių – visiems sistema vienoda. Todėl nereikia pernelyg savęs nuvertinti ir galite drąsiai skirstyti pinigus.