fbpx

Kas yra rizikos grupės ir kaip investuoti?

2023-05-22 / Nerijus Murauskas

Konsultuojant klientus išgirstu daug besikartojančių klausimų – kokia geriausia investicija? Kur padėti pinigus ir kaip juos investuoti? Žinoma, vieno atsakymo neturiu. Į tai įeina labai daug faktorių, kurių dalį aptarsiu šiandien.

 

Rizikos kategorijos

Prieš investuojant svarbu žinoti savo rizikos toleranciją, kuri reiškia Jūsų toleruojamą nuostolio lygį. Kitaip tariant – žinokite koks kapitalo vertės sumažėjimas jums yra patenkinamas. O koks jau nebe. Tad pasikalbėkime, kokios yra rizikos kategorijos?

Žemos rizikos kategorija yra skirta sukaupti ilgalaikiam saugiam rezervui. Tai yra gana paprastos investicijos kaip indėliai, garantuotų palūkanų gyvybės draudimai bei panašūs instrumentai. Ši kategorija užtikrina, kad pinigai yra ir jie bus, o per krizę galėsite labai lengvai prie jų prieiti. Tačiau šios investicijos grąža yra pakankamai maža, ~1-3proc.

Vidutinei rizikos kategorijai priklauso įvairiausi fondai, ilgalaikė nekilnojamojo turto nuoma: butai, namai, kotedžai. Šios investicijos yra pakankamai likvidžios ir paklausios, o kai kurios ir plačiai diversifikuotos. Tai reiškia, kad jas galima greitai pirkti, parduoti bei nesijaudinti dėl trumpalaikių rinkos pokyčių.

Aukštos rizikos kategorija yra susijusi su investavimu į pavienių įmonių akcijas. Taip pat tai gali būti ir nekilnojamo turto trumpalaikė nuoma. Didelė rizika iš dalies turi du galus – viename matosi pakankamai didelė grąža, o kitame – greitai prarasti pinigai.

Labai aukštos rizikos kategorija susidaro iš investavimų į neseniai susikūrusius verslus (start-up), kriptovaliutas, NT vystymą užsienyje. Taip pat galima priskirti ir investavimą į rizikingus instrumentus nesuprantant kaip jie veikia. Reikia nepamiršti, jog investuojant į labai aukštos rizikos kategoriją reikia įdėti tokią sumą, kurios nebūtų gaila prarasti, nes su aukšta rizika ateina ir didelė nežinia. Juk negalite žinoti kaip bus rytoj.

 

Diversifikacija

Mano manymu, labai svarbu yra neinvestuoti pinigų į vieną rizikos kategoriją. Finansų diversifikacija yra svarbu. Tad jei tik pradedate investuoti, neturite daug žinių, pradėti nuo žemos ar vidutinės rizikos kategorijos yra pats logiškiausias variantas. Bet jeigu toliau ugdote savo finansinį raštingumą, po kiek laiko galėsite kelti riziką. Labai svarbu yra turėti bent kokį pinigų rezervą: trumpalaikį ir ilgalaikį. Trumpalaikis gali būti likvidus, pusmečiui skirtas rezervas, o ilgalaikis – net penkmečiui.

Įdomus faktas – su vidutine rizika dažniausiai yra planuojamas pensijinis kapitalas. Įsivaizduokite, jei aukštesnės rizikos investicijos gyvenime nevisai pasiteisins, vidutinės rizikos kapitalas yra puikus planas B, nes žinome, kad grąža bus ~6-8 proc. Iš dalies taip galima sukaupti norimą kapitalą ir planuotis.

Derėtų paminėti, kad aukštesnės rizikos investicijos reikalauja plataus diversifikavimo, jei norite įsitikinti, kad tikrai šioje rizikos kategorijoje uždirbsite. Būna ir taip, jog žmonės investuoja į vieną kategoriją ir jiems puikiai sekasi, jie uždirba. Būna ir taip, kad jie visai netenka pinigų. Tad natūralu, jog investuoti į patikimesnes, laikui ir krizėms „atsparesnes“ įmones yra saugiau.

 

Norimo kapitalo formulė

Jau minėjau, jog galite sukaupti norimą kapitalą, tačiau kaip reiktų jį paskaičiuoti? Paimkite sumą, kurią norite gauti ateityje kas mėnesį, padauginkite iš dvylikos. Tą gautą sumą padauginkite iš dvidešimties. Gautasis skaičius yra siekiamas kapitalas.

Tad jei norite gauti 1000 Eur.,  Jūsų sukauptas kapitalas turėtų siekti 240.00 Eur.

 

Kada investuoti?

Iš dalies nėra svarbu kada investuojate, jei yra kalbama apie periodinį investavimą. Svarbiau yra laikas, kada tuos pinigus atsiimsite bei kiek ilgai tai darysite. Tik pagalvokite, jei investavote ir sugrįžote po metų, yra šansas, jog rinka bus pakitusi nedaug, tad prieaugis irgi nebus didelis. Bet jei pinigus atsiimsite, kada rinka yra smarkiai pakilusi, skirtumas bus pakankamai didelis. Kada rinkos vėl pakils, yra labai sunku pasakyti, nes to nežinome galutinai. Tačiau mes galime pokyčius numatyti. Įdomiausia yra tai, jog krizė, kuri vyksta dabar, buvo laukiama nuo 2016 metų.