Ar pasitikėjimas savimi daro įtakos finansams?
Kartais taip nutinka, kad atrodo, jog viską darai gerai: turi skirtingas sąskaitas, investuoji, taupai, bet finansinė padėtis prastėja, o motyvacijos dirbti visiškai nebėra. Ar žinojote, jog nepasitikėjimas savimi bei neinvestavimas į savęs pažinimą turi tam įtakos?
(Ne)pasitikėjimo savimi spiralė
Prieš galvojant apie tai, kaip nepasitikėjimas savimi gali pakenkti, pirmiausia, reikia suprasti, kaip jis atsiranda.
Kai mokiausi viešojo kalbėjimo, aš sužinojau apie nepasitikėjimo savimi spiralę. Ji veikia labai paprastai: kai save įtikiname, kad kažkas mums sekasi prasčiau, tada tą veiksmą atliekame blogiau. Tuomet įrodome, kad buvome teisūs ir vėl tęsiame savimi nepasitikėjimą skatinančias mintis. Taip ciklas kartojasi.
Lygiai tokiu pačiu principu veikia ir pasitikėjimo spiralė, tačiau mintys, kitaip nei nepasitikėjimo spiralėje, yra teigiamos, skatinančios siekti geresnių rezultatų.
Kaip ji veikia?
Suprantu, Jums gali kilti klausimas: kaipgi nepasitikėjimo savimi spiralė gali daryti įtakos finansams? Tačiau atsakymas pakankamai paprastas bei gyvenimiškas.
Pavyzdį galiu pateikti iš savo patirties. Mano karjeroje pasitaikė visko – pakilimų ir nusileidimų. Tačiau stagnacija buvo tas etapas, kuris mane vertė pasinerti į nepasitikėjimo savimi spiralę. Tuomet man sumažėjo motyvacijos, ir dėl to, procesas strigo. Kai nustojau prašyti rekomendacijų ir kitais būdais plėsti klientų ratą – klientų srautas sumažėjo. O kai klientų srautas sumažėja imi kaltinti save. Tuomet ieškoti sprendimų atrodo neįmanoma. Tad automatiškai strigo ir kitos mano veiklos – vaizdo įrašų kūrimas bei seminarų vedimas. Ir, žinoma, nukentėjau finansiškai.
Kaip pakeisti spiralės kryptį?
Tad atsirado problema – nėra pasitikėjimo savimi ir nukentėjo finansai. Ką gi dabar daryti?
Man pakeisti spiralės kryptį padėjo ne vien artimųjų pagalba, tačiau ir psichoterapija, kuri man leido labai intensyviai save analizuoti. Analizuodamas save supranti, jog pakeisti spiralės kryptį nėra taip paprasta – reikia pradėti nuo savęs ir imtis veiksmų. Žinoma, tai nėra greitas procesas, tačiau stengtis yra tikrai verta.
Pasinerdami į gilesnę savęs pažinimo kelionę, suprasite, jog esate vertas daug daugiau. Juk niekas nenori dirbti darbo, kuris verčia juos jaustis nelaimingu ir stabdo tiek finansiškai, tiek psichiškai. Gyvenimas yra pernelyg trumpas, kad nustumtumėte tą veiklą į šoną, kuri Jums kelia laimę.
Tad vertinkite net ir mažiausias pergales bei nebijokite ieškoti pagalbos.