fbpx

Kaip planuoti pinigus?

2023-05-22 / Nerijus Murauskas

Su nuolatos kintančia ekonomika, iškyla vis daugiau klausimų apie asmeninius finansus. Juk nuo to priklauso žmogaus gyvenimas, jo kokybė. Todėl yra labai svarbu, kad žmonės padarytų pirmąjį žingsnį, finansinės nepriklausomybės link – planuotų pinigus. Tačiau kaip tai padaryti?

 

Neturėkite jokių vartojimo kreditų

Turėti vartojimo kreditus yra pakankamai brangu. Žmonės už juos gali sumokėti net 10 proc. palūkanų per metus. Tiesa, šis skaičius gali labai ženkliai kilti. Bet kodėl gi svarbu susitvarkyti su vartojimo kreditais? Pirmiausia – tai labai brangu. Antra, daug paprasčiau yra sugrąžinti įsipareigojimus, nei pabandyti juos perspjauti investicine grąža. Jei investicine grąža viršijate savo sumokamas palūkanas, reiškiasi, jog investuojate labai rizikingai. Tai yra ypač žalinga, jei norite tvariai planuoti pinigus.

 

Turėkite rezervą

Juk mes niekada nežinome, kada kas nors mums gali nutikti. Kiekvieną dieną pasitinkame su nežinomybe, todėl yra labai svarbu pasiruošti blogiausiam. Vienas iš būdų kaip tai padaryti, yra įsidėti pinigų į rezervą. Tai įvykdę, galėsite ramiau gyventi, žinodami, jog nesate finansiškai priklausomi nuo šeimos narių ar kredito įmonių. Ir kol ieškosite naujo darbo ar kitaip bandysite atsitiesti ant kojų, galėsite be jokių problemų naudoti pingus iš rezervo.

 

Apsidrauskite

Praeitoje pastraipoje minėjau vieną būdą, kaip pasiruošti nelaimėms. Čia, drąsiai galiu įvardyti antrą – draudimas. Laikyti didelės pinigų sumos tikrai neapsimoka, tad daug paprasčiau būtų apsidrausti. Pati draudimo sistema yra ganėtinai paprasta – atsidedate nedidelę pinigų sumą kol viskas gerai, kad gautumėte reikšmingą pinigų sumą, kai ištinka nelaimė. Paprasta, ar ne?

 

Skirstykite pajamas

Kaip sutaupyti kasdienybėje, kad mėnesio pabaigoje liktų daugiau pinigų? Pagrindinis dalykas – planuoti savo išlaidas. Kaip tai daryti? Kartą per mėnesį prisėsti prie savo užrašų ar Excel failo ir susirašyti kokias išlaidas bei kokiomis sumomis planuojama šį mėnesį išleisti. Įskaitant komunalinius, kurą, maistą, rūbus, higieną, pramogas, investicijas, taupymą, aukojimą, edukaciją ir pan. Susižymėjus – belieka laikytis plano. Tik išankstinis planavimas prieš išleidžiant pinigus leis sutaupyti daugiau.

 

Investuokite

Investavimas sparčiai populiarėja ir atsiranda vis daugiau klausimų, kaip tai padaryti? Lygiai taip pat, kaip su draudimu, investavimui yra labai paprasta formulė – investuoti 10 proc. nuo savo uždirbamų pinigų. Tačiau yra dar viena, visai įdomi taktika. Paimti savo amžių, padalinti iš dviejų, ir koks skaičius gaunasi, tiek procentų atsidėti ateičiai nuo uždirbamos sumos. Tarkim, Jums yra 30 metų, tai reiškia, kad reiktų atsidėti 15 proc. Tačiau kas nutinka, jei galite investuoti daugiau? Paprasta – atsidėti dar didesnį procentą! Pastaroji taktika tėra siekiamybė, jei ją pasiekiate, drąsiai galite investuoti daugiau.

 

Žinojimas ir darymas

Pats pirmas žingsnis jau yra žengtas – pasidomėti kaip planuoti pinigus. Bet kas toliau? Na, antrasis žingsnis priklauso tik nuo Jūsų. Yra labai svarbu, kad vis dėlto išdrįstumėte imtis šių veiksmų ir nebijotumėte tiek investuoti, tiek apsidrausti. Juk visi šie žingsniai veda finansinio atsakingumo link.