fbpx

EURIBOR‘as, infliacija ir paskolų palūkanos – ką reikėtų žinoti?

2023-05-22 / Nerijus Murauskas

Po pandemijos infliacija vis kyla, palūkanos didėja ir vis dažniau girdime žodį „EURIBOR“. Natūralu, kad ne visiems aišku, ką šie žodžiai reiškia ir kaip jie susiję. Mano manymu, suprasti kas yra EURIBOR‘as yra svarbu, kadangi tai daro labai didelę įtaką Jūsų kreditams. Tad kas tai?

 

Kas yra EURIBOR‘as?

Šiuo metu pasaulyje yra branginami pinigai, keliamos bazinės palūkanos, kurios nusako, kokia bus ta pinigų kaina. EURIBOR‘as (tarpbankinė skolinimosi norma, kuri nurodo kiek bankai moka vieni iš kitų skolindamiesi pinigus) taip pat kyla su bazinėmis palūkanomis, o kartais krenta žemyn.

Tad kam išvis kelti palūkanas? Na, paprastai tariant, jos yra keliamos tam, jog įsisiubavusi infliacija sumažėtų. Šių metų infliacija yra nulemta labai išaugusių energetikos kainų ir pigių pinigų. Pinigai nuo 2016 iki 2022 metų buvo pigūs, tad vartojimas buvo skatinamas. Tačiau prasidėjus COVID-19 pandemijai, vartojimas tapo pertekliniu, dėl kurio kainos ir pakilo. Natūralu, kad išaugo ir infliacija.

 

Monetarinė bankų politika

Dabartinė politika yra gan paprasta – ji lėtina perteklinį vartojimą ir dėl to žmonės pradeda nebepirkti dalykų, kurių jiems, galbūt, net nebereikia. Tokiu būdu pinigų cirkuliuoja mažiau. Tad trumpiau tariant, centriniai bankai mažina palūkanas, kai reikia skatinti ekonomiką, o didina, kai ją reikia mažinti.

Tačiau ar tai Jus liečia? Na, jei turite kreditų, kaip būsto kreditas, automobilio lizingas, tai jums tiesiogiai daro įtaką. Turint šiuos kreditus, Jūsų palūkanos susidaro iš dviejų dalių. Pirmoji yra banko marža, (tai yra kiek uždirbs bankas iš jūsų paskolos) o antroji – EURIBOR‘as.

 

EURIBOR‘o laikotarpiai ir rizika

Pirmoje dalyje jau minėjau, kas yra EUROBOR‘as. Tačiau kaip mes jį matome praktiškai? Ogi labai paprastai – pasirašant kredito sutartį, yra fiksuojamas tam tikras EURIBOR‘o laikotarpis. Jis gali kisti kas tris, šešis, dvyliką mėnesių, kartais net ir kas tris metus. Kuo kitimo laikas ilgesnis, tuo labiau bankui reikia nuspėti, kokias palūkanas reikia Jums užfiksuoti, kad bankas nepatirtų nuostolių. Tad natūralu, jog ilgesnis palūkanų fiksavimo periodas yra brangesnis, bet jis generuoja mažiau rizikos. Juk jei EURIBOR‘as pakils per tuos tris mėnesius, Jums reiks mokėti daugiau!

 

Kaip atrodo šiandieninė statistika?

O tai kaip EURIBOR‘as atrodo šiandien ir kiek jis gali dar kilti? Pagal statiskitą, kurią labai paprastai galima rasti internete, EURIBOR‘as daugiausia buvo pakilęs ~5 proc., o jo kainos vidurkis yra tarp 2-3 proc. Pastarieji aštuoneri metai buvo pigių pinigų era, kuri, kaip jau minėjau, baigėsi praėjus pandemijai. Šiuo metu, rašant šį straipsnį, EURIBOR‘o kaina netrukus pakils iki 3 proc.

Tad ar reiktų Jums jaudintis? Tiesą pasakius, jei neturite paskolų, neprivalote bijoti, nes palūkanos Jums nekils. Bet jei vis dėlto turite kreditų, kaip paskolos įmoka kils, atsižvelgiant į EURIBOR‘ą? Įsivaizduokite, turite 100 tūkst. Eurų skolos sumą. EURIBOR‘ui pabrangus 1 proc. skolos palūkanos pabrangs 600 eurų per metus. Tad jei jis netrukus pasieks 3 proc., šis kreditas pabrangs kiek daugiau nei 150 eurų per mėnesį arba 1800 eur per metus.

 

Kada gi tai baigsis?

Žinoma, brangstantis maistas, EURIBOR‘as, energetikos kainos – juk tai gąsdina. Kyla daug klausimų – kada tai baigsis? Kiek dar gali EURIBOR‘as kilti? Nemeluosiu, negaliu pasakyti kada tiksliai sustos šis kilimas, bet nemanau, kad jis perlips 5 procentų ribą. Juk Europa yra kaip vienetas – jei keliamos palūkanos, tai visai Europai. Juk yra šalių, kurios yra stipriai prasiskolinusios (Graikija, Italija, Ispanija, Portugalija), jos negali sau leisti dar labiau viską branginti.

Vis dėlto, didelio pakilimo nedėrėtų bijoti, nes infliacija vienaip ar kitaip sumažės. Prekių ir paslaugų brangimas sustos, galbūt net bus defliacija, tačiau kainos niekada nebebus tokios pačios, kaip buvo prieš metus. Mano manymu, infliacija turėtų sumažėti, kai energetikos kainos nukris.

 

 

Šaltinis: https://www.euribor-rates.eu/en/euribor-charts/